Po wyjątkowo słabych wynikach w kwietniu, który był pierwszym pełnym miesiącem lockdownu i obowiązywania nowych limitów kosztów pozaodsetkowych, dane za maj wskazują, że spadki na rynku pożyczek wyhamowały. Widoczna jest stabilizacja sprzedaży sektora, jednak wciąż na bardzo niskim poziomie w porównaniu do poprzedniego roku: sprzedaż pożyczek w maju spadła rok do roku o 49 proc. (pod względem liczby) oraz o 66 proc. (pod względem ich wartości).
Polityka klimatyczno-środowiskowa instytucji finansowych już odgrywa zasadniczą rolę w zielonej transformacji energetycznej, czego doskonałym przykładem jest spektakularny upadek projektu budowy węglowej elektrowni w Ostrołęce, którą ostatecznie pogrążył brak finansowania.
Wsparcie przez sektor finansowy projektów przeciwdziałających zmianie klimatu jest kluczowe dla tempa i kierunku przebudowy systemu energetycznego zależnego od paliw kopalnych.
Powinno się ono skupić na działaniach realnie budujących odporność na kryzys klimatyczny i związane z nim kryzysy ekonomiczne, zdrowotne i społeczne. Należą do nich między innymi samowystarczalna energetyka obywatelska i znaczne zwiększenie efektywności energetycznej.
Bankowość mobilna cieszy się coraz większą popularnością wśród klientów banków. Jak wynika z danych zebranych przez Bankier.pl, z tego kanału na koniec marca 2020 r. korzystało już 14,3 mln osób. Najwięcej, bo ponad 12 mln, używało do tego celu aplikacji mobilnych.
Pod terminem „bankowość mobilna” kryje się korzystanie z oferty banku na urządzeniach przenośnych – smartfonach i tabletach. Usługa ta cieszy się coraz większą popularnością wśród klientów banków. Co kwartał serwisy PRNews.pl i Bankier.pl zbierają dane z instytucji finansowych na temat liczby klientów korzystających z tego kanału. Jak wynika z informacji zgromadzonych po I kwartale 2020 r., korzysta z niej już ponad 14,3 mln osób. Wykorzystują w tym celu aplikacje mobilne, serwisy lite oraz bankowość RWD (czyli serwisy napisane w technologii Responsive Web Design, które dopasowują się do ekranu urządzenia, na którym są wyświetlane).
Ulga w PIT na urządzenie się dla nabywcy pierwszego mieszkania lub domu, ustawa regulująca działalność społecznych agencji najmu oraz lokale dla samorządów, które przekazały grunt pod inwestycje mieszkaniowe – to podstawowe propozycje, które według Prawo.pl ma zawierać rządowy pakiet.
Jak podaje Prawo.pl, osoby, które nabędą swój pierwszy lokal mieszkalny, według nowych przepisów będą mogły odliczyć od dochodu określoną kwotę. Z informacji portalu wynika, że wysokość limitu odliczeń i długość ulgi jest obecnie przedmiotem konsultacji między resortami rozwoju oraz finansów. Mają one być powiązane z liczbą osób w gospodarstwie domowym. Rozważana wysokość ulgi mieści w przedziale od 4,6 do 12 tys. zł do odliczenia, a czas jej trwania może wynieść od 3 do 5 lat.
1. Eksperci o rynku nieruchomości
2. Czy kupować waluty?
3. Dywidendy nadal istnieją
4. Rekord w obligacjach
5. Nowości dla przedsiębiorców
Od kilku tygodni placówki banków czynne są w skróconych godzinach pracy. Większość oddziałów pracuje do godziny 15.00-16.00. To efekt pandemii koronawirusa i obostrzeń w gospodarce. Od maja w kilku bankach czas pracy zostanie jednak wydłużony – wynika z sondy przeprowadzonej przez Bankier.pl.
Pandemia koronawirusa zamroziła część sektorów gospodarki, a w innych wprowadziła ograniczenia. W sektorze bankowym jest to widoczne głównie przez skrócone godziny pracy placówek i obostrzenia sanitarne wprowadzone w oddziałach. Większość placówek bankowych czynna jest do godziny 15.00 lub 16.00.
W mijającym tygodniu opisywaliśmy szereg tematów istotnych dla portfeli Polaków. Wybraliśmy pięć, które naszym zdaniem szczególnie warto podkreślić. Sprawdź, czy coś cię nie ominęło!
Jak co tydzień w skondensowanej formie przedstawiamy pięć najważniejszych tematów, które mogą mieć wpływ na finanse osobiste Polaków. Oczywiście zachęcamy do klikania w zamieszczone linki – lektura Bankier.pl to najlepszy sposób, aby być na bieżąco w kwestiach finansowych!
Firma, która chce otrzymać pomoc z tarczy finansowej, powinna w odpowiednim czasie złożyć deklarację VAT – przypomina Ministerstwo Finansów w opublikowanym we wtorek komunikacie.
„Przedsiębiorco! Planujesz skorzystać z programu pomocowego dla firm, które ucierpiały wskutek pandemii, w ramach tarczy finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR)? Złóż deklarację VAT w czasie, który pozwoli na jej przetworzenie i zatwierdzenie przez Ministerstwo Finansów (MF)” – apeluje resort finansów.
Ministerstwo przypomina, że deklaracje: VAT-7 za marzec br. i VAT-7K za I kwartał br. można składać już od 1 kwietnia 2020 r., a deklarację VAT-7 za kwiecień można złożyć już od 1 maja 2020 r.
Stan epidemii sprawia, że Polacy boją się zarówno o swoje zdrowie, jak i finanse. 2/3 rodaków obawia się, że sytuacja negatywnie odbije się na ich domowym budżecie – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Biura Informacji Kredytowej.
Zdaniem 40 proc. badanych zawirowania związane z koronawirusem mogą także spowodować zmniejszenie bezpieczeństwa transakcji płatniczych w sieci. A tych w ostatnim czasie przybywa, szczególnie w związku z częstszymi zakupami produktów spożywczych online. Pozytywne jest to, że ponad połowa Polaków już podjęła albo zamierza podjąć działania zwiększające bezpieczeństwo haseł dostępu do kont bankowych czy poczty mailowej.
– Polacy boją się zarówno o swoje zdrowie, jak i o finanse. 2/3 rodaków obawia się negatywnych skutków epidemii koronawirusa dla ich sytuacji finansowej w najbliższej przyszłości – podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Biznes Joanna Charlińska, dyrektor ds. sprzedaży w Departamencie Rynku Detalicznego Biura Informacji Kredytowej.
Najnowsze komentarze